Özel sektörde sendika yok, vahşi sömürü ve her an işten atılma tehlikesi var. Küresel fast-food zinciri Burger King'in çağrı merkezinde çalışan işçiler bu gidişe 'dur' dedi. Tez Koop-İş Sendikası'nda örgütlenen Burger King Çağrı Merkezi çalışanlarından dördü işten atıldı. Burger King patronları sendikaya üye olanların işten atılacakları, fişlenecekleri ve başka bir yerde iş bulmayacakları tehditleriyle mücadeleyi engellemek istiyor. Ancak Burger King'in sesi olan işçiler mücadelede kararlı.

İşçilerin dayanışma çağrıları sonucu birçok kez Çağrı Merkezi telefonları kilitlendi. 4 işçinin geri alınması ve patronun sendikayı tanıması için İstanbul'da Burger King önünde Tez Koop-İş tarafından bir eylem gerçekleştirildi.

Burger King'e sendika girerse benzer şirketlerde çalışan işçilerin de sendikalı olmasının önü açılacak. Sendika, yani işçilerin birleşik örgütlenmesi olmadan patronlara geri adım attırmak, iş koşullarını düzeltmek, iş güvenliğini sağlamak ve insanca ücretler almak imkânsız. Sosyalistler sendika mücadelesi veren tüm işyerlerini desteklemeli, örgütlenme mücadelesini yaygınlaştırmalıdır.

 


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası