Ozan Gökşin

30 yaşının üstünde olup da askere gitmeyenlerin sayısı 460 bin. Orduda halen silah altında bulunan er sayısı ise 462 bin. Bir ordu kadar insan birçok kısıtlama ve baskıyı göz alarak, savaşmayı, ölmeyi ve öldürmeyi reddetmiş. 30 yaşın altında olup askere gitmek isteyemeyenlerin sayısı da bir ordudan çok, 500 bin kişiden fazla. Toplamda 1 milyon kişi zorunlu askerlik yapmak istemiyor. Bu militarizmin toplum nezdinde iflası demek. Milli Savunma Bakanı, 80 bin kişinin 30 bin lira verip askerlikten kurtulmak için başvurusunu beklediklerini söyledi. Zenginler askerlik yükünden kurtulurken, 920 bin kişiye zorunlu askerlik dayatılıyor ve eşitsizlik bir devlet politikası olarak dayatılıyor. Fakirleri cepheye yollayan AKP militarizmin çarklarını döndürmeye devam ediyor.

"Her Türk bebek doğar"

14 Aralık günü Eskişehir'de "Her Türk Bebek Doğar" davası görüldü. Geçen sene vicdanî retçi Enver Aydemir'in duruşması sonrası yapılan basın açıklamasında "hiç kimse asker doğmaz, herkes bebek doğar" diyen Halil Savda, Mehmet Atak, Davut Erkan ve Ahmet Aydemir hakkında "Halkı askerlikten soğuttukları" gerekçesiyle 318. maddeden dava açılmıştı. Görülen davada, müdahil üç kadın tanık verdikleri ifadelerde, asker değil, bebek doğurduklarını, asker doğurmanın fiziksel olarak mümkün olamayacağını, narkozsuz doğum yaptıkları için bebeklerinin üniformasız olduğuna şahit olduklarını beyan ettiler. Sanıkların duruşmaya jinekolog bilirkişi getirilmesi talebi ise mahkeme tarafından reddedildi.

"Her fakir vicdani retçi doğar"

Bu sözler, askerliğinin 5. ayında firar edip birliğine bir daha dönmeyen vicdanî retçi Muhammed Serdar Delice'ye ait. Delice, "vicdanî ret konusunda yasal bir düzenleme yapılması durumunda hükümlünün kalan infazının her zaman yaptırılabileceği dikkate alınarak, mevcut durum karşısında infaza devam edilmesinin hükümlü açısından ileride telafisi imkânsız zararlar vereceği kanaatine varıldığından devam eden cezalarına ait infazın durdurulması" kararıyla tahliye edilen vicdanî retçi İnan Süver'in aksine, 29 Kasım'dan beri Kasımpaşa Askeri Cezaevi'nde tutuklu. Geçmişte vicdanî retçilere reva görülen işkenceden nasibini alıyor, eşinin bıraktığı para bile gasp ediliyor!

Henüz, TCK'da vicdanî ret üzerine bir düzenleme bulunmadığı için, vicdanî retçiler genellikle Türk Ceza Kanunu'nun 318. maddesi "halkı askerlikten soğutmak" veyahut Askeri Ceza Kanunu'nun 87. maddesi "emre itaatsizlikte ısrar" gerekçesiyle yargılanıyor. Üstelik vicdanî retçiler bu cezalardan defalarca hüküm giyebiliyor. Osman Murat Ülke aynı suçtan ötürü 8 kez hüküm giyip 701 gün cezaevinde kalmıştı. AİHM'de hakkını arayan Ülke, Türkiye'yi tazminata mahkum etmişti. Ermenistanlı vicdanî retçi Bayatyan'ın AİHM'de görülen davasında alınan karar gereği, Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler, askerlik hizmetini yapmak istemeyenlere alternatif sivil hizmet sunmak zorunda. Türkiye ve Azerbaycan bu hususta adım atmayan yegâne ülkeler.

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası