Özgürlükçü bir Anayasa Forumu # Solun geleceği # Suriye: Diktatörlük ve İsyan # Kürt sorununda çözüm nasıl olacak # Halkların cumhuriyet tarihi # Cinsiyetçiliğe karşı mücadele # Mısır: Devrim sürüyor # Kentsel dönüşüm # Özgürlük mücadelesi  ve devrim # Sosyalizm tartışması # Politik sinema # Zombi Kapitalizmi # Yeni dönemde Ergenekon # Solun kültür algısı # Marx nasıl Marksist oldu? # Ermeni Soykırımı Forumu # Devrimci mücadelede strateji ve taktik # İhanete uğrayan devrim: Lenin Stalin’e mi yol açtı? # Marx’tan Troçki’ye devrim anlayışı # İran’da devrim ve karşı devrim # Rusya’da devlet kapitalizmi ve stalinizm # Devlet nedir ve sahibi kimdir? # Kıbrıs: İşgal, birlik çözüm
Daha fazla bilgi için: 0(555) 739 93 17 - 0(555) 637 24 50 - marksizmgunleri.org

Newroz kana bulandı
Hükümet yasakladı, yasak ölüm ve çatışma getirdi

- İstanbul’da yasaklanan Newroz kutlamalarına gitmek isteyenlere polisin gaz bombalarıyla saldırması sonucu BDP yöneticisi Hacı Zengin yaşamını yitirdi.
- Diyarbakır’da halk hükümetin yasağını tanımadı, barikatları aşarak  bayramlarını kutladı.
- Batman’da polis Mardin Milletvekili Ahmet Türk’e yumruk ve tokat saldırdı.
- Mersin’de BDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü darp edildi.
- Birçok ilde geleneksel bayram kutlamalarının yasaklanması sonucu çatışmalar çıktı. Çok sayıda insan yaralandı, aralarında durumu ağır olanlar da var.
- Polis İstanbul’da ve birçok ilde silah kullandı. Göstericileri nişan alıp ateş ettiği fotoğraflarla tespit edildi.
- Cizre’de büyük bir çatışma yaşandı. BDP binası tarandı.
-  Newroz yasaklanmasaydı bunları hiçbiri olmayacaktı.
- Newrozu kana bulayan hükümet toplumun barış isteğine sırtını döndü.
- Halk yumuşama ve demokratik çözümü isterken devlet savaşı kışkırtıyor.
- 90 yıllık tarih gösteriyor ki Kürt sorunu baskıyla, silahla, zorbalıkla, savaşla çözülemez.
- Kürtlerin hakları tanınmalı. Akan kan durmalı. Çatışmalar son bulmalı. Çözüm barış ve özgürlüktür, eşit kardeşliktir.

Türkiye’deki eğitim sisteminin tümü değişmek zorunda.

Türk eğitimi esas olarak ezbere dayalı bir sistemdir ve ayrıca rekabet bu eğitim sisteminin bel kemiğidir.

Okul çocukları daha ilk okula başladıkları yıl birbirleriyle rekabet içine sokulmaktadır. Çocuklar tam bir rekabet ortamı içinde bu ezberci sistem içinde yetişmektedir.

Türk eğitim sistemi  anlamsız, eğitimle ilgili olmayan bir dizi kurallar adeta askeri bir birlik gibidir. Çocuklar sıraya girip, and içip sınıflara girmektedir. İçilen and ırkçıdır.

Afganistan’daki helikopter kazasında 12 askerin ölümü “ordu neden orada” tartışmasını yarattı. Başbakan ise Türk askerlerinin Afganistan’da kalmasını savundu.

Erdoğan diyor ki "Türkiye bir butik devlet değildir. Güçlü bir devlettir." Biz doğrusunu söyleyelim: Türkiye, Afganistan’da NATO işgaline ortak alan zorba bir devlettir.

12 Eylül darbecileri Evren ve Şahinkaya’nın yargılanmasına müdahil olmak için

Türkiye tarihinin en karanlık dönemlerinden birisi olan 12 Eylül diktatörlüğünün askeri cuntasının hayatta olan iki üyesi 4 Nisan günü yargılanmaya başlıyor.

Toplumsal sonuçları çok ağır olan, yüzlerce insanın ölümüne, binlerce insanın sakat kalmasına ve çok daha fazla sayıda insanın zindanlarda çürümesine yol açan 12 Eylül askeri rejimi 1982 yılında halka zorla onaylattığı Anayasa’ya koyduğu geçici bir madde ile yargıya karşı kendisine bir kalkan oluşturmuştu.

Ergenekon öldü mü? Yoksa ulusalcıların ve kemalistlerin ileri sürdüğü gibi böyle bir şey zaten yok mu?

Türkiye’nin en önemli kamuoyu araştırma şirketlerinden biri olan KONDA her ay yaptığı anketlerle toplumdaki değişimi ve tartışmaları izliyor. KONDA’nın başındaki isim, araştırmacı Bekir Ağırdır, Mart 2012 itibarıyla halkın ne düşündüğünü şöyle açıklıyor:

“Ergenekon davaları gerçekten suçlu olanların yargılanması mıdır yoksa hükümetin muhaliflerine yaptığı baskı, sindirme ve siyasi bir mesele midir” diye sorulduğunda, toplumun hâlâ yüzde 60’ı, “Ergenekon var. Bu insanlar gerçekten suçlu ve yargılansınlar” diyor.”

Bir yıl önce Mısır ve Tunus devrimlerinin de etkisi ile Suriye’de başlayan ayaklanma Esad rejiminin kullandığı bütün şiddete rağmen yaygınlaşarak sürüyor.

Bugüne kadar gösterilerde ölenlerin 8 ila 11 bin arasında olduğu söyleniyor ve buna rağmen Suriye halkı direnmeye devam ediyor.

Suriye’deki ayaklanma bazılarının iddia ettiği gibi sadece Sünni, Arapların ayaklanması değil. Hıristiyan ve Aleviler, Arapların yanı sıra Kürtler ayaklanmada yer alıyorlar.

Fransa’da Yahudi okuluna yapılan silahlı saldırı sonucu 4, 5 ve 7 yaşlarındaki üç çocuk ve bir öğretmen öldürüldü. Motosikletli katilin Mart ayı içerisinde üç askeri öldürmüş olabileceğinden şüpheleniliyor. Askerlerin ikisi Kuzey Afrikalı biri Antilli. Polis neo-nazi fikirleri yüzünden ordudan ihraç edilmiş subaylar üzerinde araştırmasını yoğunlaştırıyor.

Şubat ayında Almanya’da 8’i Türk 10 göçmen neo-nazilerce katledilmişti. “Dönerci cinayetleri”ni işleyen faşistlerin Almanya’nın gizli istihbarat örgütü ile bağlantılı oldukları, onlar tarafından korunup kollandıkları açığa çıkmıştı.

Devlet Denetleme Kurulu raporu, Hrant davasının avukatlarının istediği yönde davaya, cinayete bulaşan devlet görevlilerinin de yargılanmasını talep etmektedir.

DDK Raporu savcılığın neden şimdiye kadar bu adımı atmamamış olduğunu da sorguluyor. Öte yandan dava avukatları var olan dosya içinde vur diyenlerin, cinayetin derinliğini ört bas etmek isteyenlerin yargılanması için yeterinde delil olduğunu vurgulyorlar.

Bu arada Ergenekon, Kafes ve Balyoz davalarının ortaya çıkan malzemeleri  içinde de yeterince malzeme bulunmakta.

Newroz ile birlikte yeniden Kürt sorununda geriye dönülmeye başlandı.

Kürt özgürlük hareketi Newroz kutlamalarını 18 Mart’ta başlatıp devam ettirmek isterken, hükümet buna izin vermedi. Newroz gösterilerine her yerde yasaklar koydu, Kürt halkının bayramını engellemeye çalıştı.

Bütün polisiye önlemlere rağmen Kürtler Diyarbakır’da polis barikatlarını aşarak meydanı doldurdu. On binler, yüzbinler Diyarbakır’da bir araya geldi.

İstanbul’da Kazlıçeşme’ye girilemedi ama heryerde çatışmalar çıktı. Bir BDP yöneticisi bu çatışmalarda ölürken bir çok gösterici yaralandı. Çok sayıda gösterici tutuklandı.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası