İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin yine bir saçmalığa imza attı. Ne yazık ki İdris Naim’in saçmalıkları, sevimli, masum saçmalıklar değil. Bir İçişleri Bakanı tarafından dile getirildiği için kaygı verici, ırkçı ve saldırgan açıklamalar bunlar.

İdris Naim bu kez de BDP’li Altan Tan’ın gaz bombasıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtda ''göz yaşartıcı gaz mühimmatının insan sağlığı üzerinde kalıcı bir etki bırakmama'' şartı arandığını ve yapılan laboratuar testleri sonucunda insan sağlığı üzerinde kalıcı etki bırakmayan gaz mühimmatının kullanıldığını söyledi.

Hocalı katliamı bahanesiyle düzenlenen ırkçı mitingde konuşma yapan, Kürt halkının özgürlük mücadelesini tükürükle boğacağını ilan eden, sanatçıları, ressamları ve Kürt halkının haklarını kazanmasını isteyen tüm köşe yazarlarını “terörist” ilan eden idris Naim şahin, şimdi de gaz bombalarının sağlığa bir zararı olmadığını söylüyor.

Bu yalan!

75 yaşındaki İbrahim Sevindik, 60 yaşındaki Kazım Şeker, 54 yaşındaki Metin Lokumcu, İstanbul’da son Newroz’da Hacı Zengin, 18 aylık Mehmet Uytun, Mustafa Dağ ve Hatice İdin çeşitli eylemlerde polisin attığı gaz bombaları nedeniyle öldüler.

İdris Naim bu yüzden yalan söylüyor. Kaldı ki, ölmeyip de gaz bombasına maruz kalanlarda çok ağır hazarlar yaşanıyor.

Gaz bombası, Tabip Odası’nın raporunda açıklandığı gibi, “Sağlığa zararlıdır. Ciddi göz hastalıkları, astım ve akciğer ödemi, hipertansiyon ve kalp yetmezliği, beyin kanamasına neden olur. Biber gazı öldürür. Biber gazına maruz kalmak; kalp ve solunum sistemini etkileyerek öldüren bir dizi mekanizmayı tetiklemektedir. Biber gazı silahtır. Topluluklara fütursuz ve yoğun kullanımda; gazı içinde barındıran düzenek (kanister) yaralanmasına bağlı olarak öldürmektedir."

Polislere cesaret veren, daha pervasızca saldırmaya yönlendiren İdris Naim Şahin, gaz bombasının nasıl bir etkiye sahip olduğunu ilk elden öğrenmek istiyorsa, kendisine bağlı polislerden kafasına bir kere gaz bombası atmasını rica edebilir. Ondan sonra gaz bombasının sağlığa faydalı mı zararlı mı olduğu konusunda bir kez daha açıklama yapabilir.

İdris Naim Şahin gibi bir bakan görevinin başında olduğu sürece hepimiz tehdit altındayız.

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası