Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılanması neden önemli?

4 Nisan günü, 12 Eylül askeri diktatörlüğünün başındaki 5 kişiden hayatta kalan 2’si hakkında darbe hazırlamak, darbe yapmak suçlamaları ile açılan dava başladı.

4 Nisan Türkiye için tarihi bir gün. 32 yıl sonra da olsa sonunda 2 darbeci general yaptıklarının hesabını verecekler.

Kimileri Evren ve Şahinkaya’nın yargılanmaya başlamasını küçümsüyor, hatta bu davaya karşı imza toplayan sol görünümlü örgütler dahi var.

2 generalin yargılanması 12 Eylül darbesi ile başlayan süreçle hesaplaşmanın bitmesi anlamına gelmiyor.

12 Eylül rejimi 2 generalden oluşmuyor, çok sayıda asker, polis ve sivil 12 Eylül rejiminin suç ortağı.

12 Eylül hükümetlerinde görev alanlar, sıkıyönetim komutanları, valiler ve emniyet müdürleri, MİT sorumluları, hapishane komutanları, bunların hepsi 12 Eylül rejiminin halk üzerindeki terörünü yürütenlerdir ve hepsi yargı önüne çıkmalı, hak ettikleri cezaları almalıdır.

12 Eylül’ü destekleyen sivil kurumlar da oldu. Mesela TÜSİAD. Onunla ise patronların düzenini yıkıncaya kadar sosyal mücadele alanında hesaplaşacağız.

Ne var ki 4 Nisan’da başlayan davadan yüzlerce, binlerce insanı yargılaması beklenemez. 12 Eylül’ün diğer sorumluları hakkında davalar açılması gerekli ve Ankara Savcılığı kendisine gelen başvurular üzerine böyle bir süreci başlatmış durumda.

12 Eylül’ün başındaki 2 generalin yargılanması bir örnek oluşturacak. Toplum için son derece önemli bir kazanım. Nitekim, 4 Nisan davasının açılması birçok insanı harekete geçirdi ve sayısız politik eğilim davaya katıldı. Bunların bir kısmı referandumda 12 Eylülcülerin yargılanmasına hayır demiş olanlar.

Bu olumlu bir gelişme. Şimdi aklın sesi etrafında daha fazla sayıda siyasi güç birleşmiş durumda.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası