İran önce “İstanbul’da toplantı yapmam” dedi. Laikçi ulusalcılar şeriat uygulayan İran’ın bu tutumuna çok sevindiler ama sonunda toplantı İstanbul’da yapıldı.

Toplantının ayrıntılarını bilmiyoruz ama görüşmeler bu kez Bağdat’ta devam edecek.

Görüşmelerin devam edecek olması ve sızan haberler ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile İran’ın anlaşma zemini içinde olduklarını gösteriyor.

Ne emperyalist güçler ne de İran savaştan yana değil. Bir yandan kriz, diğer yandan Afganistan ve Irak’daki durum emperyalistlere yeni bir savaşı göze alma cesareti vermiyor. Aynı şekilde İran da kendisi için yıkım olacak bir savaşa girmeyi doğal olarak istemiyor. İran ile 5 emperyalist ülkenin anlaimaları Suriye’ye de yansıyor ve bu ülkeye bir askeri müdahale olanağını azaltıyor.

İran ile uzlaşma başlamışken Suriye’ye askeri müdahale bu uzlaşma zeminini imha eder ve emperyalistler hiç değilse şimdilik bunu istemiyorr.

Bütün bunlara rağmen enternasyonalist sosyalistler Suriye ya da İran’a askeri müdahaleye karşı propagandaya devam etmeli ve Suriye halkının katil Esad’ı devirecek güce sahip olduğunu anlatmayı sürdürmelidir.

 

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası