Annan planı yürürlüğe girdi. Esad ordusu ateşkes ilan etmesine rağmen sağda solda Suriye halkına saldırmaya devam ediyor. Aynı şekilde muhalefetten “yazılı teminat” istemesine ve kimse böyle bir şey yapmamasına rağmen de ateşkese uyacağını ilan etti.

Şimdi Rusya ve Çin’in de onayı ile Suriye’ye ateşkesin ne şekilde uygulandığını tepit edecek gözlemciler yollanıyor. BM bu kararı aldı.

Bütün gelişmeler Suriye’ye Afganistan, Irak ya da Libya gibi bir askeri müdahale yapılmayacağını gösteriyor.

Emperyalitlerin böyle bir gücü ve isteği yok. Afganistan’da, Irak’ta ve daha birçok yerde batağa girmiş durumdalar ve çıkmakta zorlanıyorlar. Üstelik ABD’de Obama seçimlere girmek zorunda ve ABD halkı bir yeni savaşı istemiyor.

Türkiye’de Erdoğan ve Davudoğlu’nun zaman zaman esip gürlemesi ise anlamsız. Türkiye tek başına Suriye ile savaşa tutuşabilecek maddi olanaklardan ve güçten mahrum. Üstelik Suriye ve Türkiye’deki Kürt sorunu bir müdahale olanağını daha da zayıflatıyor.

Annan Planı’nda uzlaşma Suriye halkının gerçek dostunun halklar ve enternasyonalist sosyalistler olduğunu gösteriyor. Suriye halkı müdahaleye karşı ve mücadelede de kararlı.

 

 

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası