Türkiye'de yeni bir koalisyon doğuyor. Koalisyonun ismi ''Çözüme evet''. Koalisyonda ''Ama'sız, Fakat'sız barış'' diyenler, Kürt halkının yıllardır verdiği mücadeleyle haklarını elde etme aşamasına ulaştığını görenler, çözüm sürecini bir barış süreci, demokrasinin gelişmesi süreci olarak görenler yer alıyor.

Dile kolay. 30 yıldır süren bir savaşın sonuna yaklaştık. Fail-i meçhullerle birlikte yaklaşık 50 bin kişinin ölümüne neden olan bir savaşın sonuna geldik.

Irkçılığın, milliyetçiliğin beslendiği sorunun çözümü yönünde oluşan bu en önemli virajın alınmasında, sürece omuz verecekler bir araya geliyor.

Görüşmelerin sürmesi için, diyalog ortamının güçlenmesi için, Kürt halkının haklarının tanınması için, özgürlüklerin gelişmesi için her görüşten aktivistlerin, gazetecilerin, aydınların, sendikacıların, işçilerin ve gençlerin kampanyasının çağrı metni şöyle:

 

Çözüme Evet

Kürt sorununda tarihi günlerden geçiyoruz. Tarihi adımlar atılıyor.

İlk kez çözüm kapısının net bir şekilde aralandığına tanık oluyoruz.

Bizler, çözüm sürecini önemsiyoruz. Biliyoruz ki çözüm yönünde atılan her adım, ölümün bu topraklarda yarattığı kasvetli havanın bir kader olmadığını herkese, hepimize gösterecek.

Çatışmaların sona ermesi ve diyalog sürecinin gelişmesi politik açıdan kimin işine yarar diye bir soru sormuyoruz.

Çatışmaların sona ermesi, öncelikle, gençlerin yaşamaya devam etmesi anlamına gelir.

Ölümlerin durması anlamına gelir.

Ölümlerin son bulması... En önemlisi bu.

Sorunun muhataplarının konuşmaya başlaması... En önemlisi bu.

Bu yüzden, çözüm için atılan adımları desteklemek ve çözüme engel olmak isteyenlere, 'Hayır, bizler bu topraklarda yaşayan milyonlarca insan, çözümden yanayız' diyebilmek için yola koyuluyoruz.

Çözümü savunan milyonların sesi olmak için hep beraber harekete geçiyoruz.

Herkesin ve tüm kimliklerin ortak geleceğinin eşitlik içinde inşası açısından bu can alıcı meselenin çözümüne katkı sağlamanın insanlık borcu olduğuna inanıyoruz.”


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası