Şenol Karakaş
ABD yaklaşık dokuz yıldır Afganistan’da savaşıyor. On binlerce Afgan bu savaşta öldürdü. ABD’nin Afganistan savaşı, aynı zamanda NATO’nun da savaşı. NATO üyesi ülkeler, çeşitli sayılarda askeri Afganistan’a ABD’ye destek olmak için, ABD işgalinin parçası olmak üzere yolladı.
Türkiye de bu ülkeler arasında. 1400 asker, NATO kapsamında Afgan işgalinde rol oynuyor.
Şimdi ABD ve NATO’nun Türkiye’den yeni istekleri var.
ABD Başkanı Obama Mısır’da yaptığı konuşmada bir yandan barıştan, Müslüman dünyayla Batı uygarlığının bir arada yaşamasının öneminden söz ederken, bir yandan da Afganistan ve Pakistan’da kanlı bir savaş sürdürüyor. Afganistan’da bizzat savaşıyor, Pakistan’ı ise arada sırada bombalıyor ve Pakistan ordusuna şiddetli bir destek veriyor.
Türkiye ise bu savaş alanlarında ABD ile tam uyum içinde. Genelkurmay’dan hükümete kadar tüm devlet mekanizması savaş politikalarında ABD’yi destekliyor.
Savaş karşıtları Afganistan’da NATO gücü olarak yer alan Türk askerlerinin geri çekilmesini savunurken, bu talep görmezden gelindi ve Konya da Afganistan savaşının parçası haline getirildi.
İncirlik Üssü’nün ABD’nin Irak işgalinin en önemli merkez üslerinden olması gibi, Konya’da bulunan hava üssü de NATO’ya açılıyor. NATO’nun talebi, havadan erken uyarı ve kontrol sistemi uçaklarının (AWACS) ana üssünün Konya olması yönündeydi. Türkiye, NATO Savunma Bakanları toplantısında NATO’nun bu talebine olumlu karşılık verdi.
Bu, Türkiye’nin ABD ve NATO güçleriyle birlikte Afganistan işgalinde daha kanlı bir rol oynaması anlamına geliyor.
Bu, Konya’nın Afgan halkının direnişi bastıran üs olması anlamına geliyor.
Bu, Afgan halkının, işgal karşısında Türkiye’nin desteğiyle daha da yalnızlaştırılması anlamına geliyor.
Konya’yı işgalin üssü haline getirmeyin!
Türkiye askerlerini Afganistan’dan derhal geri çeksin!Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası