Ateşkes süreci sona ermek üzere. PKK ateşkesi 15 Temmuz'a kadar uzatacağını daha önceden ilan etmişti. Şimdi, ateşkes sürecinin sonuna galindi. Bir hafta kaldı. Hükümet, hala bir adım atmış değil. Cafcaflı konuşmalar sadece konuşma olarak kalıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "tarihi fırsattan" söz etmişti. Kürt sorunun çözümü için adım atılmasına hiç olmadığı kadar yakın olunduğunu söylemişti.
Ama çözüm yerine yine savaşçı politikalar hakim. Yine sınır ötesi operasyonlar, harekatlar, çatışmalar var. Yine, fırsat tepilmek üzere.
Bu kez fırsatın tepilmesine izin vermemek zorundayız. Hükümeti adım atmaya zorlamak zorundayız. Çok açık ki Kürt halkı barış istiyor. Ama aynı zamanda onurlu bir barış istiyor, Kürt halkının hiçe sayıldığı değil, siyasi taleplerinin ciddiye alındığını gösterecek adımların atılmasını istiyor.
Kürt halkı, barış sürecine hazır. 29 Mart seçimlerinde aldığı yüksek oya rağmen, sorunun çözümü yönünde iradesini ortaya koymuş durumda. Artık adım atması gereken, Kürt halkının uzattığı barış elini görmesi gereken hükümet. Hükümet kanadından ise uzun bir süredir ses çıkmıyor. Sanki bir Kürt sorunu yokmuş gibi davranılıyor. Tayyip Erdoğan, bir randevu bile vermekten aciz olduğunu gösteriyor. Haftalar önce DTP Eş Başkanı Ahmet Türk Tayyip Erdoğan'la görüşmek için randevu talebinde bulunmuştu. Sanki böyle bir talep yokmuş gibi, Tayyip Erdoğan sorunun üzerinden atlayarak devam edeceğini düşünerek, meseleyi görmezden geliyor.
Sadece Kürt halkı da değil, batıda da emekçiler, ölüm değil çözüm istiyor. Çünkü bu kirli savaşın sadece Kürtlere vurmadığını, batıda da ekonomik kaynakları tüketerek, ırkçılık ve milliyetçiliği besleyerek, yoksul gençlerin ölümüne neden olarak, baskı politikalarının gelişmesine zemin hazırlayarak emekçilere de vurduğunu görüyorlar.
Kürt sorununun çözümünü istemeyenler çok açık: sahte bir anti emperyalizm maskesinin arkasına sığınan milliyetçiler, bir yandan darbe planlayan bir yandan da kirli savaşın yarattığı zeminden beslenen çeteler, statükoyu savunanlar, cumhuriyet değerlerini savunduğunu iddia eden elitler, Kürt sorununun çözümü yönündeki adımların Kemalizm'in ve Kemalizm'e yaslanarak elde ettikleri ayrıcalıkların çözülüşünü hızlandıracağını görenler.
Sosyalistlerin Kürt halkıyla dayanışması her zamankinden daha acil bir görev. Barış umutlarının sonlandırılmasına izin vermemek için hükümet üzerinde baskı oluşturulmalı. Şimdi, asıl bugün, barışa bir şans vermenin tam zamanıdır.
Ateşkesin yanıtsız kalmaması için adım atmanın tam zamanıdır.
Barış süreci hiçbir zaman bu kadar yakın olmamıştı. Bu kez fırsatın tepilmesine, görmezden gelinmesine izin vermemeliyiz.
Bu yüzden DTP'ye her zamankinde daha yoğun, daha doğrudan bir destek vermek gerekiyor.
Kürt halkıyla dayanışmak gerekiyor.
Türkiye'de ırkçılığa, milliyetçiliğe ve darbecilere karşı verilecek mücadele, aynı zamanda Kürt halkına da verilecek en önemli destek adımı olacaktır.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası