Başbakan göre Hamas ve PKK aynı değil. Biri direnişçi, diğeri terörist. Hamas, işgal edilmiş topraklarda Filistin devletini kurmak için mücadele ediyor, PKK ise kendi devletine karşı isyan eden teröristlerle uğraşıyor.

Hamas ve PKK'nin farklı oldukları doğru. Hamas, İslamcı bir hareket, PKK ise solcu bir hareket. İkisi de silahlı mücadele veriyor, ikisini de milyonlarca insan destekliyor.

Filistin İsrail işgalinde. Türkiye'nin Doğu'suna bakıldığındaysa Batı'dan tamamen farklı koşullar yaşanıyor. Uzun yıllar sıkıyönetimle yönetilen bölgede, bu uygulama bitse de fiili güç asker ve polisin elinde. Dün olduğu gibi bugünde bölgeyi Ankara'dan atanan valiler idare ediyor. Kürtlerin temsilcileri belediye yönetimlerine gelseler de, mecliste bir grup kursalar da bölge hakkında hiçbir söz hakları yok. Kürtlerin ulusal varlığı ise tanınmıyor.

Filistinliler gibi Kürtler de özgürlük istiyor. Bu yüzden İsrail ve Türkiye devletinin "terörist" olarak nitelediği örgütleri destekliyor. PKK ve Hamas farklı örgütler, ancak tabanlarını oluşturan yoksulların talepleri pek de farklı değil.

AKP tam da bunun üzerini örtmek istiyor. Filistin'i ve Hamas'ı destekliyor, İsrail'e van minüt diyor. Ama kendi sınırları içerisinde yaşayan kocaman bir halkın tankla, topla, tüfekle baskı altında tutulmasını savunuyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası