Sosyalistler İsrail saldırısı sırasında İsrail Konsoloslukları önündeydi. On binlerce insan birlikte Taksim'e çıktılar. Bundan dolayı İslamcıların kuyruğuna takılmakla, İran solunun hatalarına düşmekle suçlandık.

İran solunun en büyük hatası İran işçi sınıfının ve yoksullarının taleplerine sırt çevirmesiydi. Onların değişim isteğine öncülük etmemesiydi. Esas olarak orta sınıf üyelerinin arasında örgütlenmesiydi. 

İran solu, İran'da bir sosyalist devrimin mümkün olmadığını düşünüyordu. Stalinist aşamalı devrim tezini savunuyordu. Bu yüzden iktidarı Humeyni'ye altın tepsiyle sundu.

Bugün Müslümanlarla sosyalistlerin  aynı eylemde yer almasını eleştirenler, TUDEH'le aynı yerde duruyor. İranlı komünistlerin partisi TUDEH'te işçilerin aşağıdan gelen eylemine katılmayı ve büyütmeyi reddetmişti.

Bugünün Türk solcuları da Filistin için sokaktan çekilerek, Filistin davasını tamamen İslamcıların eline bırakıyor.

Politik İslam düşman değil rakip bir politik akımdır. Milyonlarca işçi ve yoksul emperyalizme karşı direndiği, sosyal adaleti savunduğu için İslamcı örgütleri desteklemektedir.

Solun işçi sınıfını ve yoksulları yeniden kazanması mücadelenin kazanması için en tutarlı gücün kendisi olduğunu kanıtlamasına bağlı. Bu yüzden savaşa, işgale, baskılara, haksızlıklara karşı İslamcılarla yan yana geliriz. Yeşil bayraklarla kızıl bayrakları asla karıştırmadan.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası