PKK’nin eylemsizlik kararı beklendiği gibi tüm toplumda bir rahatlama yarattı. PKK 20 Eylül’e kadar eylemsizlik kararı aldığını açıkladı. Son bir buçuk ayda hemen her gün gerçekleşen çatışma ve ölümlerin 20 Eylül’e kadar durması anlamına geliyor bu eylemsizlik kararı.

PKK’nin eylemsizlik kararına devlet ve hükümet bir dizi eylemle yanıt vermelidir:

1. Hükümet, ateşkes ilanının Kürt halkının sorunlarının sona erdiği anlamına geldiğini zannetmemelidir. Tüm ateşkes dönemlerinde olduğu gibi ölümler durduğunda sorun unutulmamalıdır.

2. Abdullah Öcalan’ın Kürt halkının siyasi temsilcisi olduğu görülmeli ve Abdullah Öcalan’ın koşulları iyileştirilmelidir. İmralı adası yerine rahat bir yere nakledilmelidir.

3. Kürt sorununun tartışılacağı muhatap bellidir. Savaşın tarafları konuşmaya, barış sürecini tartışmaya başlamalıdır.

4. Kürt halkının varlığının her düzeyde tanınması için gerekli adımlar atılmaya başlanmalı ve bu adımların atılacağının güvencesi verilmelidir.

5. Aralarında BDP üyesi ve belediye başkanlarının da bulunduğu 1700 Kürt siyasetçi ve Habur’dan giriş yapan barış elçileri serbest bırakılmalıdır.

Bu adımların atılmasının önünde ırkçı, militarist, geleneksel devlet anlayışı dışında hiçbir engel yoktur. Bütün bu adımlar atılabilir adımlardır. Bu yüzden, hükümeti bu adımları atması yönünde sıkıştırmak üzere, tüm duyarlı kesimleri birlikte mücadele etmeye, 1 Eylül barış gününde bu taleplerle birlikte harekete geçmeye çağırıyoruz.

Sosyalistlerin, Kürt halkının mücadelesine, taleplerine ve kararlarına sahip çıkması, batıda barışın sesini yükseltmesi için şimdi tam zamanıdır.

Doğan Tarkan
DSİP Genel Başkanı

 


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası