Depremden sonra Van’ı soğuk vurdu
ÇOCUKLAR SOĞUKTAN ÖLÜYOR
- İçişleri Bakanı:
“Saray gibi çadırları var”
“Bütün yaralar sarıldı”
- Başbakan:
“Ağustos ayına kadar dişinizi sıkın”
- Maliye Bakanı:
“Deprem paralarını duble yol yapımına harcadık”

George Monbiot
Ortak hazinemiz son 30 yılda endüstri psikopatları tarafından ele geçirildi. Bu nedenle neredeyse iflas etmiş durumdayız.

Eğer zenginlik çok çalışmanın ve girişimciliğin kaçınılmaz sonucu ise Afrika'daki her kadın birer milyoner olmalıydı. Ultra zengin %1'in, eşsiz bir zekâ veya yaratıcılık ya da yetenek sahibi oldukları için zengin oldukları iddiaları kendilerine atfedilen yanlış bir düşünce örneğidir. Bu kendinizi nedeni olmadığınız sonuçlardan dolayı itibarlaştırdığınız anlamına gelir. Bugün zengin olan insanların büyük bir kısmı bu mevkie ulaşabildiler çünkü belli işleri ele geçirebildiler. Bu ele geçirme yetenek ve zekâdan daha çok başkalarının insafsız bir şekilde sömürülmesi ve doğuştan gelen rastlantıların bir kombinasyonudur. Bu gibi işler orantısız olarak belli yerlerde doğan ve belli sınıflara ait olan insanlar tarafından elde edilir.

Sosyalist İşçi yayına hazırlandığı sırada Kandil'de devlet ile PKK arasındaki görüşmelerin sürdüğü, ateşkes için anlaşma sağlandığı haberleri basına sızdırılmıştı. Ne hükümet ne de PKK bu haberi yalanladı.

Bir süre önce medyaya sızdırılan PKK-devlet görüşmesinin tutanakları da "terörist" denilen PKK'nin liderliği ile Başbakan'ın doğrudan temsilcileri arasındaki görüşmelerin Kürt sorununda çözüm aşamasına ne denli yaklaştığını ortaya koymuştu.

Doğan TARKAN
Birçokları ama en çok da ulusalcı sosyalist parti ve gruplar “artık Türkiye’de darbe olamaz” derken önce Yunanistan’da, ardından da İtalya’da darbe oldu. Hele “ABD’nin izni olmadan darbe olamaz ve artık ABD darbe istemiyor” diyenler iyice yanıldı.

Yunanistan’daki darbe daha açık ve çıplak yaşandı. Başbakan George Papandreou Avrupa Birliği’nin, daha doğrusu Frankfurt Grubu’nun  önerdiği “kurtarma paketini” referanduma sunmak isteyince derhal Almanya’ya çağrıldı ve güzel bir zılgıt yedi.

Şenol KARAKAŞ
Yıldıray Oğur, Taraf'ta 20 Kasım'da yayınlanan yazısına, "Adil olmak zor zanaat" başlığını atmış. Bir yazarın kendisini tarif etmek için bulabileceği en kaliteli başlıklardan birisi. Gerçekten de adil olmak zor zanaat! Politik hijyen tutkusu değil zor olan, "amasız" cümleler kurmak da değil, demokrat görünüp şoven olmak da, devletle örgütü eşitlemek de, zor olan, gerçekten de adil olmak. Adalet sadece mülkün değil, her Türk'ün de siyasi saçmalığının temelidir.

Yıldıray, PKK saldırıları sonucunda ölen insanların yalnızlığını ya da yaralananların ya da bombalı saldırıdan sağ çıkan ama yakınlarını arkadaşlarını kaybedenlerin durumunu, mizahi değil ama son derece kaba bir kara mizah duygusuyla aktarıyor. Hem PKK ile hem de bu eylemlerden dolayı PKK'yi kınamayan ve bu yüzden de lanetlenmesi gereken yazarlarla, siyasi gruplarla dalga geçiyor.

Reşit ELÇİN
23 Ekim ve 10 Kasım’da Van'da gerçekleşen depremler yüzbinlerce insanın şehri terk etmesine yol açtı. Resmi rakamlara göre bu sayı 500 bin civarında ve kaçış hala sürüyor.

Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar, Van'daki depremin en fazla 100 bin kişiyi etkilediğini, bu 100 bin kişi için Van ilinin afet bölgesi ilan edilemeyeceğini, Başbakan Erdoğan ise afet bölgesi ilan edilmesi durumunda en ufak bir çivi çakılması bile söz konusu olamaz demişti. Son tespit doğru!

1 ay içinde yayınlanan bilimsel raporlar kapitalizmin yarattığı korkunç gerçeği sergiliyor.

Gezegenimizin sıcaklığındaki 2 derecelik artış milyonlarca insanın ölmesi ve canlı türlerinin yüzde 60'ının yok olmasına neden olacak.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) raporuna göre çoktan 1,5 derecelik ısı artışı gerçekleşti ve eğer sera gazı emisyonlarını kısmak için radikal adımlar atılmazsa 5 yıl içinde geri dönülemez nokta geçilecek. UEA, enerji kaynaklı sera gazı salınımının 2010 yılında 30,4 gigatona ulaşarak tarihi bir rekor kırdığını açıkladı.

"Dersim Katliamı'nın sorumlusu devlet ve CHP'dir. Atatürk de bu olaylardan haberdardır." CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün'ün bu sözleri CHP'nin gericilikte sınır tanımayan bir parti olduğunu gösterdi.

Katliamı gerçekleştiren devlet partisinin aynı çizgide yürümesini savunan ulusalcı milletvekilleri ayaklandı ve Aygün'ün partiden atılmasını istedi.

Ekonomist dergisi Türkiye'nin en zengin 100 kişisini açıkladı. 100 kişinin serveti  216 milyar dolar. Asgari ücretle çalışan bir işçinin eline ise ayda 658,95 TL geçiyor!

Türkiye'nin en zengini Koç ailesi. 7 yıldır birinciliği elinde tutuyor. Cumhuriyeti kuran Kemalistlerin zengin ettiği Koç hanedanı askeri vesayet rejimini savunması ve CHP'yi desteklemesi ile tanınıyor. Koç ailesinin serveti 8 milyar doların üstünde.

Darbe girişiminde yeraldığı için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın kaçtı, Kuzey Irak üzerinden Belarus’a geçerekve orada diğer kaçak darbeci Bedrettin Dalan’la buluştu!

Genelkurmay ve darbe yanlıları, generallerin adreslerinin belli olduğunu, kaçma girişiminde bulunmayacaklarını, bu yüzden tutuksuz yargılanmalar gerektiğini söylüyordu. General, onları yalanladı.

Darbe girişiminde bulunmak ağır bir suçtur ve dünyanın 6. büyük silahlı gücünü yönetenler bu suçun cezasını hapiste çekmedikçe aynı şeyleri yapmaktan çekinmeyeceklerdir. Ergenekoncu generaller tehlikelidir ve içerde tutulmalıdır.

Hükümet bedelli askerlik yasasını çıkarmaya hazırlanıyor. Bu yazı yazılırken henüz yaş sınırı ve bedelliden yararlanacak olanların ne kadar ve nasıl ödeme yapacakları henüz belli değildi.

Her durumda bedelli askerlik halkın önemli bir kısmının ödeme yeteneklerinin üzerinde olacak. İnsanlar bedelliyi karşılamakta zorlanacaklar.

Devrimci sosyalist hareketinin önemli isimlerinden biri olan İsmet Öztürk (Çörtük İsmet) hayatını kaybetti.

İsmet Abi emeğin kurtuluşu mücadelesine ve komünist ideale yürekten bağlı, 45 yıldır sınıf mücadelesinin ön saflarında yer almış bir marksistti!

Sevgili eşinin, ailesinin, yoldaşlarının ve Türkiye sosyalist hareketinin başı sağolsun.

Hoşçakal İsmet Abi…

Mübarek’in devrilmesin den sonra iktidara el koyan Mısır Ordusu seçimleri sürekli ertelerken seçimlere eski rejimin unsurlarının da katılmasını ve seçilmeleri sağlayan önlemler alıyor.

Bu arada devrimin başlatıcısı ve 28 gün boyunca motoru olan devrimci gençliğin seçimlere katılma yetenekleri büyük ölçüde kısıldı.Bütün bunların sonucu olarak geçtiğimiz hafta sonu Müslüman Kardeşler örgütlenmesinin gençliği ile birlikte devrimci gençlik bir kere daha Tahrir Meydanı’na çıktı.

Panos GARGANAS*
Yunanistan’da yeni bir hükümet var. Bu hükümet yukarıdan  aşağıya Avrupa Birliği ve IMF tarafından empoze edildi. Hükümetin başında eski bir bankacı var. Hükümette açık faşistler de yer alıyor.

Yeni hükümet programını Yunan parlamentosuna açıklayacak. 2016 yılına kadar sürecek büyük kesinti programlarından bahsediyorlar.

Louis BAYMAN
20 yıldır İtalyan politikalarını belirleyen Başbakan Berlusconi istifa etti. Bütün iktidarı boyunca büyük kitle hareketleri ile karşı karşıya olan Berlusconi’nin yerine eski bir Avrupa Birlği yöneticisi olan Mario Monti geçti.

Başbakan Berlusconi’nin istifası İtalya’da kutlamalara neden oldu.

Roma’nın dört bir yanından gelen kalabalıklar şehrin merkezinde sokakları doldurarak şenlik yaptılar.

Erdal BAYRAKTAR
Arap Devrimleri'nin ve Wall Street işgallerinin ardından "bizler %99'uz" diyen milyonlarca insan, şirketlerin açgözlülüğüne karşı başka bir dünyanın yaratılabilmek için mücadelelerini büyütmeye devam ediyor.

Son birkaç aylık dönemde devrimci ve antikapitalist bir dalga tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. 2008 Krizi ile birlikte küresel kapitalizmin içerisinde bulunduğu kriz daha da derinleşerek yeni bir ivme kazandı. Krizin sorumlusu olan şirketlerin batmaması için fatura yoksul kitlelere ödetilmek isteniyor.

Sally CAMPBELL
Rosa Lüksemburg, kitle grevleri hak-kındaki yazılarıyla marksizme önemli katkılarda bulunmuş bir devrimci sosyalistti.

Lüksemburg, kitle grevlerini ekonomik ve politik talepleri birleştiren, işçi mücadelesini dünyanın dönüşümünün merkezine koyan çok önemli eylemler olarak görüyordu.

Rosa, kitle grevleri hakkındaki fikirlerini oluştururken, özellikle Rus İmparatorluğu'nu 1905'de silip süpüren mücadeleler gibi gerçek mücadelelerden ilham almıştı. Bu fikirler, aynı zamanda, Alman işçi sınıfı hareketinin reform ve devrimin doğası hakkındaki tartışmalarının bir parçasıydı. Bu tartışma bugün de kulaklarımızda yankılanmaya devam ediyor.

Çağla OFLAS
Chris Harman'ın kaleme aldığı "Kaybedilmiş Devrim" Rusya'da işçi sınıfının iktidarı almasıyla başlayan, yeni bir dünyanın kapılarınıaçan dünya devrimin Almanya'da son bulmasının nedenlerini anlatıyor.

Rusya'da 1917'de gerçekleşen devrimin etkileri tüm Avrupa'ya yayılarak, dışarıdan yıkılmaz gibi görünen otoriter Prusya devletinin kâğıttan kale gibi yıkılmasına yol açtı.

1 Küreselleşmenin ve yeni liberalizmin milyonlarca kadının yaşamı üzerinde derin etkileri var. Kapitalizm kadınların sömürülmesinde yeni biçimler ve ifadeler yarattı.

2 Kadınların sömürülmesi, baskı altında olması binlerce yıldır var olan sınıflı toplumun bir ürünüdür. Ancak kapitalizmin gelişmesi ile birlikte kadınlar durumlarının farkına varmaya ve durumlarının değişmesi için yeni pozisyonlara ve olanaklara sahip oldular.

10 Aralık 2011 (Cumartesi)
İFMC Lokali İstiklal Cad. Ayhan Işık Sokak/Beyoğlu-İstanbul

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da tüm ezberleri yerle bir eden hareket kapitalizmin kalbinde ABD'de yankı buldu. Kadınlar ezilen cins olarak krizin faturasını en ağır biçimde ödüyor. Aynı zamanda başka bir dünyayı kazanmak için, değişim için hareketin içinde yer alıyor.

Böyle bir dönemde toplanan Kadın Konferansı'nda; kadınların özgürlük ve kurtuluş mücadelesi, cinsiyetçi değer yargıları ve yeni sömürü mekanizmaları, kadın istihdamı ve ev içi emek gibi pek çok konuyu daha güçlü bir mücadeleyi örgütleme perspektifiyle tartışacağız.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası