Referandumda yargılansınlar dedik: 12 Eylül generalleri yargılanıyor

  • Hrant Dink’in cenazesine katılan yüz binler “Hepimiz Ermeniyiz” diye yürümeseydi,
  • Darbe karşıtları Ergenekon'un dağıtılması için sokaklara dökülmeseydi,
  • Ergenekon ve darbe soruşturmaları halkın desteği ile ilerlemeseydi,
  • Yetmez ama Evet diyenler öne çıkıp 12 Eylül düzenine karşı mücadele etmeseydi,
  • 12 Eylül referandumunda %58 Kenan Evren ve arkadaşlarının dokunulmazlığına son vermeseydi, Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya ve 12 Eylül darbesi yargılanmayacaktı.

Devletin Kürt politikasını eleştiren herkesi terörist ilan eden, “Hepiniz Ermenisiniz hepiniz piçsiniz” ırkçı pankartlarının önünde soykırımı savunmaktan çekinmeyen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin yine nefret dolu bir açıklama yaptı. Yine BDP’yi hedef alarak şöyle konuştu: “Birilerinin kitabı, birilerinin bayramı öldürmekten yanaysa da şu bilinsin ki; 75 milyon vakur ve sessiz yığının silahına da gerek yok, yumruğuna da gerek yok, sadece birer tükürüğü o 75 bin haini yok etmeye yeter ve yetecektir."

2003’ten bu yana birçok kez darbe girişiminde bulunan, kanlı planlar yapan ve hayata geçiren, cinayet işleyen katliam yapan halka karşı açık bir savaş yürüten Ergenekon çetesine karşı on binlerce insan sokaklara dökülmeseydi 12 Eylül’ün referandumu dahi mümkün olmazdı. “Yetmez ama evet” diyenler öne çıkmasaydı, darbecilere karşı sokağa çıkmasaydı, böyle bir sonuç da çıkmazdı. Kenan Evren’in sanık olarak mahkemeye çıkması bizim mücadelemizle elde edilen bir kazanımdır. Bu mücadele devam edecek.

12 Eylül davası tarihi değil bugünümüzü ve geleceğimizi belirleyecek ölçüde güncel bir hesaplaşmadır. 32 yıl boyunca toplumsal muhalefetin gerçekleşmesi için mücadele ettiği 12 Eylül davası sosyalistler, demokratlar, özgürlük isteyen herkesin eliyle elde edilmiş büyük bir kazanımdır.

2003’ten bu yana birçok kez darbe girişiminde bulunan, kanlı planlar yapan ve hayata geçiren, halka karşı açık bir savaş yürüten Ergenekon çetesine karşı on binlerce insan sokaklara dökülmeseydi, Ergenekon soruşturmalarını sahiplenmeseydi, 12 Eylül referandumu dahi mümkün olmazdı.

Evren’in darbe arkadaşı Tahsin Şahinkaya dünyanın en zengin generali. Milli Güvenlik Konseyi’nin beş üyesinden birisiydi. Emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya demek yolsuzluk ve vurgun demektir.

# 19 Mart 1976'da Northrop uçak şirketi, F-16 askeri uçak alımları için Türkiye'de bazı yetkililere rüşvet verdiğini açıkladı. Pek çok ülkede hükümetlerin başını yiyen bu skandal, Türkiye'de araştırılmadı.

# ABD Ankara Büyükelçisi: 12 Eylül darbesi yapıldığı gün, ABD Başkanı’na ilettiği not: ‘Bizim çocuklar başardı.’

# Halit Narin (Eski TISK başkanı): "Şimdiye kadar işçiler güldü, şimdi biz güleceğiz."

Bu yıl Newroz kana bulandı. Hemen her yerde kutlamalar yasaklandı. Buna rağmen gösteriler gerçekleşti.

Birçok Kürt şehrinde halk barikatları aşarak polisi etkisiz hale getirdi ve alanları doldurdu.

Newroz kutlaması yapılan her yerde polis ve asker saldırdı. İnsanlar öldü, yaralandı. Çok sayıda gösterici tutuklandı.

Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki kazadan sonra Japon’ya halkının isteğini benimseyerek ülkedeki tüm nükleer enerji santrallerini kapatıyor.

Fukuşima kazasından önce Japonya’da 54 santral çalışmaktaydı ve şu anda bunlardan sadece bir tanesi çalışıyor. O da 5 Mayıs günü kapatılacak. Kapatılan santrallerde yapılan sarsıntı testleri bunların yeterince güvenli olmadığını da ortaya çıkardı.

Son günlerde TV’de Hitler’in ağzından köpük saçan bir konuşmasıyla erkek şampuanı tanıtan bir reklam çıktı.

Hitler gibi insanlık suçları işlemiş, soykırım planlamış ve uygulamış bir faşistin bir reklamda kullanılması en basit tabirle ırkçılık.

Irkçılık karşıtlarının ve Yahudi örgütlerinin tepkisiyle ile şirket reklamı kaldırdı.

Hükümetin kimi üyelerinin Kürt sorununda “yeni” strateji ilan ettikleri günlerde Özgür Gündem gazetesi 1 ay süre ile yasaklandı. Son sayısı basıldığı matbaaya gelen polisler tarafından toplatıldı.

Özgür Gündem ilk defa yasaklanmıyor. Bugüne kadar defalarca kapatıldı, toplatıldı. Binası yakıldı, çalışanları tutuklandı.

AKP’nin 4+4+4 yasa teklifi, eğitimde birikmiş sorunları çözmediği gibi birçok yeni sorunu da beraberinde getiriyor.

4+4+4 yasalaşırsa:

# Paralı eğitimi zaten karşılayamayan yoksullar çocuklarını açık öğretimde okutmayı tercih edecek. Ucuz iş gücü olarak çocuk emeğinin sömürüsü yaygınlaşacak.

Balyoz davası sanığı emekli orgeneral Ergin Saygun, kendisinin HSBC ve Sinagog bombalamalarıyla ilgili olarakı mahkemede şunları söyledi: “Bizi terör örgütleri ile ilişkilendirmeye çalışanlar, bu konularda gazetelerde haberler yapanlar, buradaki vatan evlatlarını Kandil ve İmralı'nın emrinden çıkmayan BDP ile karıştırıyorlar. Siz bizi BDP mi sandınız? Bu iddialar varsayımdır, temelsizdir."

Parmağını sallayarak halkı tehdit eden eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ tutuklu olduğu Silivri’de ilk kez hâkim karşısına çıkarken tedirgin ve hüzünlüydü.

Avukatı aracılığıyla iki şekilde bu yargılamadan kurtulmak istedi: Genelkurmay Başkanı olduğu için sivil mahkemede değil Yüce Divan’da yargılanmak, bu da olmuyorsa suç Ankara’da işlendiği için orada yargılanmak ve muhtemelen kendi lehine karar aldırabilecek bir mahkeme heyeti bulmak.

ABD Devlet Başkanı BaraCk Obama ile Başbakan Tayyip Erdoğan Güney Kore’nin başkenti Seul’de buluştu. Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre Obama ile Kürt sorunu ve Kıbrıs’ın yanı sıra Suriye’yi de konuşmuşlar. Tabii Erdoğan Obama’dan Ermeni soykırımı konusunda da “anlayış” istemiş.

Görüşmeden sonra Erdoğan Suriye’deki gelişmelere seyirci kalamayacaklarını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamaları Suriye’ye bir askeri müdahale olacağı kanısını oluşturuyor.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası