sosyalist isci 363İşsizlikte tüm zamanların rekoru
Her 4 kişiden biri işsiz
Krizde kazananlar da var

İşsizlik oranı Şubat’ta yüzde 16.1 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Geçen yıl bu oran yüzde 11.9, ocak ayında ise yüzde 15.5'ti. İşsiz sayısı 3 milyon 802 bine ulaştı
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), ekonominin yılın ilk çeyreğinde yüzde 13 küçüleceğini tahmin etti. Ama krizde büyüyenler de var. Bankalar faiz gelirlerini ve kârlarını artırdı.

Doğan TARKAN
DSİP’i Türkiye solunun geri kalanından ayıran 4 temel nokta var. Birincisi dayandığı gelenek. Bir başka deyişle sahip olduğu teorik bakış.
İkincisi bu teorik arka plana dayalı olarak günlük politik gelişmelere getirdiği yorumlar ve tutum alış.
Üçüncüsü örgütsel yaşam ve enternasyonalizm.
Dördüncüsü hareketin inşaası için yaptıkları.
Bunları teker teker ele alalım.

ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER DİYOR Kİ!
Sokaklarda uzun zamandır duyulan yepyeni bir ses var. Bu ses Irak’taki ve Afganistan’daki işgale, küresel ısınmaya, tüm darbelere ve darbecilere karşı çıkan, Kürt halkının, eşcinsellerin, başörtülülerin özgürlüğünü savunan, demokrasiden, barıştan, adaletten yana mücadele veren bir hareketin sesi. Yeni bir dile ve mücadele biçimine sahip olan bu antikapitalist hareketin içerisinde çok sayıda genç bulunuyor. 
Yeni hareketin kampanyaları olan Küresel BAK’tan, KEG’ten, Darbelere Karşı 70 Milyon Adım’dan, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De! Kampanyasından birbirlerini tanıyan ve birlikte kampyanya yürütme deneyimine sahip bir çok genç bu yeni sesi okullarına da taşımak üzere Antikapitalist Öğrenciler ismiyle örgütlendiler.

Danıştay Başkanı ısrarlı, gerekçe ille de türban
Danıştay baskını üçüncü yıldönümünde yapılan anma töreninde konuşan Danıştay 5. Daire Başkanı Salih Er'e göre saldırı 'türban sebebiyle' gerçekleştirilmişti. Er, saldırının 'laik cumhuriyet rejimine' yönelik olduğunu iddia etti. Başbakan ve bazı medya organlarını 'azmettirici' olmakla itham etti. Er, daha önce Ergenekon sanıklarını 'devlete hizmet etmiş kişiler' diyerek savunmuştu.
17 Mayıs 2006'da Danıştay binasına gelen Aslan Alpaslan, Danıştay İkinci Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin öldürmüş, aralarında daire başkanı Mustafa Birden'in de yer aldığı dört üyeyi yaralamıştı. Alpslan silahla kolayca girdiği Danıştay binasında elini kolunu sallayarak çıkarken orada tesadüfen bulunan bir polis memuru tarafından yakalanmıştı. Alpaslan bağırmaya başlamıştı, bunu mahkemenin türban kararı nedeniyle yaptığını söylemişti.

İki yıl ara verilen Cumhuriyet mitingleri bu kez Ergenekon soruşturmasını önlemek için tekrar başladı. İstanbul'da tiyatrocular yürüdü, Ergenekon operasyonuna karşı itirazlarını dile getirdi. Ancak her iki eylemin de gerekçesi aynıydı: Türkiye'de laiklik tehdit altında!
Başkanlığını darbeci general Şener Eruygur'un yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Genel Sekreteri Suay Karaman mitingde yaptığı konuşmada "Hukuk adına hukuk katledilmektedir. Türkiye’nin aydınlarına karşı yapılan hukuksuzluklar vatandaşlarda derin yaralar bırakmaktadır. Atatürk’ün aydınlık Cumhuriyeti Ortaçağ karanlığına çevrilmek istenmektedir. Laiklik ve Cumhuriyet tehdit altındadır" dedi.

Roni Margulies
Bu hafta dört kez uçak yolculuğu yaptım; Ankara’da Mazlum-Der’in, Nevşehir’de Konyalı Müslüman Sivil Toplum Kuruluşlarının düzenlediği toplantılara katıldım.
Müslüman cenahta neler düşünüldüğünü dinlemenin (ve benim dediklerime gösterilen tepkiyi görmenin) yanı sıra, bir yararı daha oldu bu yolculukların.
Ümit Zileli’nin Cumhurun Trajedisi – Karşıdevrimin Kısa Tarihi kitabını okudum uçaklarda (Cumhuriyet Kitapları, Nisan 2009). Şu karşıdevrimi anlatan bir şeyler okumak istiyordum kaç zamandır. Nihayet okudum. Neymiş, size de anlatayım.

Neslihan Uras-Ali Baydaş
Sİ Ankara - 4.’sü düzenlenen Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma bu sene 6 Şehir, 6 Renk sloganıyla gerçekleşti. İstanbul, Eskişehir, Van, Diyabakır, İzmir ve Ankara’da pek çok toplantı, atölye, film gösterimi yapıldı.
1 Mayıs Yürüyüşüyle Ankara’da başlayan buluşma 17 Mayıs’taki Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüşle yine Ankara’da tamamlandı.
Toplantılarda Ufuk Uras’tan Sabahat Tuncel’e, Oral Çalışlar’dan Kürşat Kahramanoğlu’na pek çok konuşmacı ile nefret şuçlarında, eğitimde cinsel yönelim ayrımcılığına, homofobi ve transfobinin kimin meselesi olduğundan, hangi hukuk? Kimin ahlakı? gibi çok değişik konularda tartışmalar gerçekleşti.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde geçen hafta yapılan devasa protesto yürüyüşleri, işçilerin küresel ekonomik krizin faturasını ödememe konusundaki kararlılığını bir kez daha gösterdi.
15 Mayıs’ta Brüksel’de 100 bin, Madrid’de 50 bin; 16 Mayıs’ta Prag’da 20 bin, Berlin’de 100 bin işçi “Şirketleri Kurtarma, Önce İnsan” sloganlarıyla kent meydanlarına yürüdü. Ayrıca İngiltere’de Birmingham’da, Romanya’da Bükreş’te ve Lüksemburg’da da işçiler sokağa çıktılar. Toplamda 350 bin işçi yürüyüşlere katıldı.

Berk Efe Altınal
Pakistan’ın Svat vadisindeki isyancılara yönelik başlatmış olduğu sert askeri müdahele ile ABD’nin Afganistan işgali daha geniş bir bölgeye yayılmış oldu. Askeri operasyon Pakistan Talibanı olarak bilinen ve İslamabad’ın kuzey bölgelerine konuşlanmış isyancılara yönelik yapılıyor.
Pakistan’ın bu müdahalesi ABD’nin talebi üzerine gerçekleşti. İki hafta önce Beyaz Saray, Afganistan lideri Karzai ve Pakistan başkanı Asif Ali Zardari’yi Washington’a çağırdı. ABD başkanı Barrack Obama her iki başkana da direnişçilere karşı önlemler alınmasının kendi menfaatleri doğrultusunda olacağını söyledi. Bu görüşmeden bir gün sonra Pakistan’ın müdahalesi gerçekleşti.

Marksizm 2009 sadece üç günlük toplantılar dizisi değil. Marksizm işçi sınıfının dünya tarihsel mücadelelerinin deneylerinin toplanması ve teorik hale getirilmesi demek. Bu deneylere, her günkü mücadelelerde ihtiyacımız var. Bu yüzden Marksizm’i her gün canlı kılmak, her gün sürdürülen mücadelelerin kılavuzu haline getirmek zorundayız.
Marksizm iş mücadelesinin, iklim mücadelesinin, adalet mücadelesinin kılavuzu.
İşsizlik oranı küresel düzeyde her geçen gün artıyor. G20’ler, evrenin efendileri, şirketleri kurtarıyor ama yoksullar kimsenin umurunda değil. Trilyonlarca dolar şirketlere akıtıldı. Kriz egemen sınıfları paniğe sürükledi.

Selim Işık
Kürt sorununda çözüm isteğini dile getiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yakasına hemen mahkemeler yapıştı.
Bu doğal, birçok başka gelişme gibi. Kürt sorununun çözüm olasılığının konuşulması bile Kemalist rejimi sarsıyor. Resmi ideoloji sarsılıyor, çözümsüzlükten, savaştan beslenen güçler düzenlerini sürdürmek için hamle yapıyor.
5 DTP'li milletvekili dokunulmazlık haklarına aldırmadan mahkemeye ifade vermeye çağrıldı. Meclis Başkanı Köksal Toptan önce ifade vermeye "polis zoruyla gidersiniz" dedi. Ne de olsa meclis buna alışıktı. Mecliste Kürtçe yemin ettikleri için 2 Mart 1993 günü DEP'li milletvekilleri yaka paça gözaltına alınmıştı.
Ancak Toptan iki gün sonra ağız değiştirdi, o milletvekilleriyle İçişleri Bakanlığı'nın arasını bulmaya çalıştı.

F. Levent Şensever
Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen “cami ve minareye hayır” mitingine 700 kadar faşist katıldı. Miting, faşist Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) tarafından düzenlendi. Parti Başkanı Heinz Christian Strache, “'Biz ülkemizde İslamcıların cami ve minare yapmalarına izin vermeyeceğiz” dedi. FPÖ’nün eylemine karşı, iktidardaki sosyal demokratların gençlik örgütü ve Yeşiller Partisi de, ''Irkçılar ve Naziler dışarı, İslam düşmanlarına hayır'' sloganıyla karşı bir miting düzenledi. Karşı mitinge katılan yaklaşık 800 kadar gösterici, ''İslam düşmanlığına hayır'', ''Naziler dışarı'', ''Irkçılığa ve İslam düşmanlığına karşı birleşelim'' pankartları taşıyarak sloganlar attı.

Cumartesi gecesi şehrin tüm girişlerine barikatlar kurulurken:
"İlk kazanılan deneyim tankların geldiği kavşakların dikkate alınması ve ordunun, daha çok uzaklardayken durdurulmasıydı. Bu eylemlerde bir tek öğrencinin bile olmadığı söylenebilir. Yine böyle, ordununun durdurulduğu 'anahtar' yerlerden birine geldiğimizde bu işin nasıl gerçekleştirilebildiğine şaşırıp kaldık. Çünkü tüm halka ek olarak, işçiler de etten bir duvar oluşturmuşlardı."
Bir başka görgü tanığı ise şunları aktarıyordu:

Volkan Akyıldım
Tiananmen Ayaklanması'na katılan orta yaş üstü eylemcilerin bir çoğu aynı saptamayı yapmıştı. Bu sefer ki ayaklanma ancak 1949'la kıyaslana- bilirdi. 1949'da burjuva milliyetçisi Çan Kay Şek'in iktidarına karşı öfke duyan milyonlarca işçi ve köylü ayaklanmış, Mao Zedung iktidara el koymuştu. Pekin ve Şangay gibi büyük şehirlerde sokaklara çıkan yüzbinlerce kişi Çin Komünist Partisi gerillarını sevinçle karşılamıştı.
1927'de Çin işçi sınıfı bir kez devrime teşebbüs etmişti. Ayaklanmaya önderlik eden Çin Komünist Partisi'nin o günkü liderliği troçkistti ve Ekim Devrimi'nin yolunda yürümekten yanaydı. Ancak Stalin onları işçi devrimi yapmamaya çağırdı. Çin geri bir köylü ülkesiydi.

Neil Faulkner
"Yeni bir dizi film, dünyadaki tüm insanların 200.000 yıl önce yeryüzünde yaşamış olan Afrikalı ataların soyundan geldiğini gösteriyor" diye yazıyor Neil Faulkner. İnsanoğlunun kökeni hâlâ hararetli siyasi tartışmalara konu oluyor.
Modern insanın birlikte mi evrimleştiği yoksa gerçekte ayrı ayrı ırklardan mı oluştuğu sorusu sosyal olarak olduğu kadar tarihi olarak da önem taşıyor. Frederick Engels ve Karl Marks, Charles Darwin'in kitabı Türlerin Kökeni ilk çıktığında onu merakla okumuşlardı. Onlar bu çalışmayı, dünyayı insanın yarattığı kuramı olan dinsel yaratılışçılığın önemli bir reddi olarak görüp övdüler.

Şenol Karakaş
Ergenekon davası, bir demokrasi tartışmasını da peşi sıra sürüklüyor. Tartışma keskin biçimler alıyor. Demokrasinin sınırları tartışmanın taraflarınca yeniden ve yeniden belirlenmeye başlıyor.
Geçen haftalarda, “Haydi gel bizimle ol” programının sunucusu Çiğdem Anat, bazı insanların yüksek sesle darbenin gerekli olduğunu düşünmelerinin demokrasi açısından bir problem olmadığını, bu düşüncenin de düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Örnekler çok bu konuda. 17 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşen mitingde, “Ordu göreve” pankartı açanlar, demokratik bir haklarını kullanmışlardır.
Özden Örnek günlüklerine de aktardığı darbe düşüncelerini dile getirmekte serbesttir.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası