Devlet Öcalan’la çözümü konuşuyor: Diyalog süreci ciddileşti
Yılbaşından iki gün önce başbakan, yılbaşı akşamı ise başbakanlık baş danışmanı Yalçın Akdoğan, devletin istihbarat görevlilerinin İmralı’da görüşmeleri sürdürdüğünü açıkladı.

Görüşmelerin sürdüğü, bütün savaşçı eğilimlere rağmen alttan alta diyalog sürecinin işlediği Sosyalist İşçi’nin yıllardır savunduğu görüşleri bir kez daha doğruladı. Üstelik bu kez, görüşmelerin daha ciddi boyutlarda olduğu da ortada.

Arife Köse
Roboski katliamının birinci yıldönümü olan 28 Aralık 2012’de Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De’nin minibüsleriyle Roboski’ye gittik. Mardin’den kalkan minibüsler, Nusaybin çıkışından itibaren 6-7 kez arandı, kimlik kontrolleri yapıldı. Normalde sadece üç arama noktası varken o gün bu sayı iki katına çıkarılmıştı.

İklim değişikliğini durdurmanın yolu antikapitalist mücadele!
Yapılan son ölçümlerde elde edilen veriler tek bir sonuca işaret ediyor: Henüz başında olduğumuz 2013 yılı sıcaklık ölçümlerinin yapılmaya başlandığı 1850’den bu yana dünyanın gördüğü en sıcak yıl olabilir.

Kayıtlara göre son 162 yıl arasında en sıcak 12 yılın 11’i 2001’den bu yana yaşandı. Yani dünyanın ısısı gözle görülür düzeyde bir hızla artıyor.

• Kömür, petrol ve doğalgaz kullanımını radikal ölçüde kısılmalı.
• Yeni termik santral inşaatlarını durdurulmalı, çalışanların kapısına kilit vurulmalı.
• Güneş ve rüzgar enerjisi gibi temiz enerji kaynaklarını kullanılmalı.
• Bireysel taşımacılık kısıtlanmalı, toplu taşımacılık yaygınlaştırılmalı.
• Evleri, sokakları,  şehirleri baştan aşağı yenileyerek enerji tasarrufu sağlanmalı.

Dünya bir yandan iklim felaketleriyle boğuşuyor. Diğer yandaysa milyonlar işsiz ve aç. Küresel ısınmaya karşı etkin tedbirlerin alınması canlı yaşamının sürmesini güvence altına alacağı gibi işsizliği yok etmenin en gerçekçi yoludur.

Yaygın görüş, egemen sınıfın iktidarını polis ve ordu zoruyla sağladığı yönündendir.

Oysa, egemen sınıfın iktidarın sürekliliğini sağlayan en önemli öğe, fikirleridir. Bu fikirlerinin yaygınlığıdır. Bu fikirlerin milyarlarca insan üzerindeki etkisi olmasa, yaklaşık 200 devletten, yaklaşık 30 milyon polis ve askerden ibaret olan şiddet aygıtının dağıtılması hepi topu bir gün sürer.

Hrant Dink, yayın sorumluluğunu yaptığı Agos gazetesinin önünde 6 yıl önce 19 Ocak 2007 günü öldürüldü.

Bu katliamı sulandırmaya çalışanlar ne derse desinler, Hrant Dink tüm topluma Ermeni soykırımının yarattığı travmadan çıkış yolunu göstermeye çalışan Ermeni bir gazeteci olduğu için öldürüldü.

2012’de yaşanan iş kazalarında ihmal ve güvensiz iş koşulları nedeniyle yaklaşık bin işçi hayatını kaybetti.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Merkezi’nin yayınladığı yıllık raporun verilerine göre en fazla ölümün yaşandığı şehir İstanbul.

Öğrenci eylemlerine yönelik polis şiddeti ilk kez karşılaştığımız bir durum değil. Ancak ODTÜ ile başlayan sürecin Beyazıt’ta her zaman yaşananlardan ya da iki yıl önce Dolmabahçe’deki rektörler zirvesi protestosundan farklı dinamikleri harekete geçirdiği çok açık.

Farkı ODTÜ’nün en yüksek puanlı ve en iyi birkaç yüzüncü üniversite olmasında değil elbette. Polis şiddetinin ardından eylemler hızla başka üniversitelere de yayıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yeni yılın asgari ücret miktarı açıklandı. Asgari ücret 2013’ün ilk altı ayında yüzde 4.1 ikinci altı ayında ise yüzde 4.4 zamlandı. Yani asgari ücret yeni yılda 739 lira olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun raporlarına göre bir işçinin hayatını sürdürebilmesi için gereken beslenme, barınma, ulaşım, sağlık gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak için aylık en az bin 25 lira harcama yapması gerekiyor.

Halk, demokratik ve özgürlükçü bir anayasa istiyor. Mecliste ise yeni anayasa görüşmeleri tıkandı.

CHP ve MHP, askerler tarafından yapılan eski anayasaların ruhunu savunarak yeni anayasa da Türk kimliğinin ve anadil yasağının korunmasını isteyerek ilk engeli koymuştu.

Doğan Tarkan
Türkiye yeni yıla barış konusunda yeni vaatlerle girdi. Devletin ve onun bugünkü yürütmesi AKP hükümetinin Öcalan ile görüşmekte olduğu bir kere daha ilan edildi. Zaten görüşmeler hiç kesilmemişti. Şimdi devletin silah bırakma istediği ortaya çıktı. Kürt özgürlük hareketi silah bırakır mı, bırakmaz mı, bunun karşılığında ne ister bunlar onların bilecekleri konulardır.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası